Živé streamy

Poslední aktualizace této stránky: 29. března 2023 ve 13:43

Jak to začalo

Už od vzniku tohoto blogu jsem dával na YouTube předtočené herní let’s playe, ale bez jakékoli editace a střihu, protože takový styl videí se mně osobně nelíbí. Nemám nic proti tomu, když to tak někdo dělá, jen mě na to nebaví koukat, takže jsem to tak logicky nechtěl ani sám dělat. Později mi došlo, že to z mých videí dělá v podstatě živé streamy, protože zůstaly zachované veškeré přeřeky, zakoktání, prodlevy a podobné nešvary. K opravdovým streamům tedy už chyběl jenom krůček. Přesto mi trvalo celý rok, než jsem se k tomu odhodlal a hlavně než jsem nasbíral dost zkušeností, abych věděl, jak by se vůbec dalo začít poslepu streamovat v aspoň trochu přijatelné kvalitě. 🙂 Myšlenka videí, která budou ukazovat, jak se dají nejrůznější hry poslepu hrát, ale byla nedílnou součástí projektu od prvního dne. Více o mých začátcích najdete na stránce O tomto projektu.
V březnu 2022 se blížilo vydání veřejné demoverze hry 1428: Shadows over Silesia, na níž jsem se podílel jako překladatel do angličtiny a k onzultant pro přístupnost, a tak jsme si s jejím autorem Petrem Kubíčkem řekli, že už přišel čas – funkce přístupnosti jsou už dost pokročilé – ukázat veřejnosti na streamu, jak to celé funguje. Založil jsem si tedy kromě YouTube ještě i kanál na Twitchi, naučil se úplné základy OBS Studia a řídicího panelu Twitche, i když jsem se v obojím zatím spíš jen potácel jak slon v porcelánu, a pustil jsem se do toho. 🙂
Několik mých prvních streamů provázela smůla v podobě nekvalitního zvuku (mikrofon moc daleko a velká ozvěna v místnosti) a především technických potíží (vypadávající obraz nebo i celé vysílání), ale hned ten první den, kdy jsem streamoval celé demo Shadows over Silesia nejdřív v češtině a hned potom v angličtině, jsem měl víc štěstí než rozumu, hlavně díky obrovské pomoci a vizuální kontrole Petra Kubíčka a jeho přítomnosti v chatu během obou celých streamů. 🙂 Dnes už mám kvalitnější stolní mikrofon s odposlechem bez latence, studiovou kvalitou záznamu a převodníků a hlavně s perfektním, odhlučněným třistašedesátistupňovým stojanem, lepší (tišší a nerušené) podmínky k nahrávání i sezení, větší jistotu, víc zkušeností a hlavně OBS v malíku, takže věřím, že dneska už jsou moje streamy nejen koukatelné, ale konečně snad už i aspoň trochu zábavné. 🙂
V počátcích jsem si myslel, že YouTube budu využívat jen na předtočená, ne živě vysílaná videa a Twitch naopak jenom na streamy, a taky to tak několik prvních streamů bylo. Stream vždycky proběhl na Twitchi a teprve hned po jeho skončení jsem exportoval jeho záznam na YouTube. To ale mělo několik nevýhod: Kromě toho, že samotný export videa z Twitche a jeho následné zpracování YouTubem nějakou chvíli trvaly, hlavně tu, že se tak na YouTube nezachoval obsah chatu, jako když si zpětně přehráváte záznam živého streamu, který na YouTube reálně proběhl.

Kde a jak sledovat

Dnes už díky tomu, že jsem se v mezičase naučil další věci, můžete každý stream sledovat na YouTube i na Twitchi rovnou během jeho průběhu paralelně. Záleží jen na tom, která platforma vám víc vyhovuje. Podle mých zkušeností Twitch častěji využívají spíš vidící diváci a YouTube spíš ti nevidomí, a tak jsem chtěl oběma skupinám vyjít vstříc a přesně to jim umožnit. Bez ohledu na to, kde stream sledujete, vám přijde oznámení, když začne, můžete si ho spustit, vidíte dokonce i chat ostatních bez ohledu na to, kde kdo stream sleduje, jako by všichni chatovali na jednom místě, a stream zůstane okamžitě po skončení už rovnou archivován a k dispozici ke zpětnému zhlédnutí i včetně zachování celého obsahu chatu. Protože nejsem partnerem Twitche, videa z mého kanálu po čtrnácti dnech mizí, ale na YouTube zůstávají pořád.

Playlist všech mých zatím odvysílaných živých streamů

Nejbližší plánovaný stream

  • Kdy: Ve čtvrtek 30. března od 19:00
  • Hra: The Last of Us Part I pro PC
  • Co plánuju stihnout: I přes neuspokojivý a neoptimalizovaný technický stav hry v den vydání pokračovat a dostat se co nejdál. Mně se hru aspoň daří spustit a hrát, na rozdíl od mnoha jiných hráčů, třeba i s výkonnějšími sestavami, než mám já. Uvidíme, jestli do zítřka vývojáři stihnou vydat už aspoň první opravný patch. Včera mi během streamu třikrát spadl samotný streamovací software OBS: Poprvé hned v úvodu, podruhé, když jsem si šel pro kabel k ovladači, a potřetí úplně na konci. To se mi nikdy předtím nestalo, takže mám odůvodněné podezření, že na tom má svůj podíl právě chybový stav hry. Všem se za tyto nepříjemnosti ještě jednou oficiálně omlouvám, nicméně i přesto se chystám pokračovat podle plánu a snad už to bude lepší. I  pokud vývojáři žádnou opravu do zítřka nevydají, udělal jsem ve svém nastavení OBS určité změny, které by snad měly pomoct. Více se dočtete například v tomto článku na Vortexu.

Tak se stavte podívat, těším se na vás! 🙂 Pokud se vám to, co na své oblíbené platformě uvidíte, bude líbit, ale ještě mě na ní neodebíráte, určitě si odběr přihlaste, ať vám příště informace o streamu neunikne. 🙂
Info o blížících se streamech bude vždy aktuální tady a zároveň taky na Twitteru, ve Facebookové skupině a na serveru na Discordu (odkazy v patičce stránky), takže by snad nikdo neměl o žádné novinky přijít. Pokud používáte RSS a budete odebírat kanál těchto stránek, dostanete také upozornění pokaždé, když se změní obsah přímo této stránky.
A konečně, pokud mě chcete podpořit, tady se dočtete jak. Díky moc!
Tak ahoj příště