Vyšla česká husitská adventura 1428: Shadows over Silesia s plnou přístupností pro nevidomé!

V úterý 4. října 2022 konečně vyšla plná verze dlouho očekávané české akční adventury 1428: Shadows over Silesia od jednočlenného brněnského studia KUBI Games. Pro nás je zajímavá tím, že jako vůbec první česká hra, a navíc nezávislá, jako vůbec první hra takového rozsahu na PC a konečně jako první hra po PlayStation exkkluzivní sérii The Last of Us nabízí plnohodnotnou přístupnost pro nevidomé hráče! To je ještě pozoruhodnějším úspěchem především v kontrastu právě s The Last of Us, kterou vyvíjelo tzv. first party studio (vlastněné přímo společností Sony), držící se už desítky let na špici těch největších vysokorozpočtových mainstreamových videoher. Nevidomí si tak poprvé mohou konečně zahrát rozsáhlou příběhovou adventuru, v tomto případě zasazenou do velice zajímavého období konce husitských válek, a to i s českým dabingem!

Protože jsem na hře spolupracoval a její bezprecedentní přístupnost je mojí přímou zásluhou, nemůžu ji z pochopitelných důvodů recenzovat, protože bych byl příliš zaujatý a subjektivní. Co ale udělat rozhodně můžu a s radostí udělám, je ukázat vám celou hru od začátku do konce postupně v několika streamech na svém YouTubeTwitch kanálu. První stream, pokud všechno dobře dopadne, odstartuje už dnes, tedy ve čtvrtek 6. října 2022, od 19:30. Přihlaste se tedy k odběru kteréhokoli kanálu, ať vám tato historická událost v obou smyslech slova neuteče. Záleží pouze na tom, kterou platformu máte raději, streamy budou vždy probíhat na obou dvou paralelně. Přijďte se podívat, pobavit, poučit, posdílet dojmy a podiskutovat! 😍

Pokud byste si hru rádi zahráli sami nebo se o ní chcete dozvědět co nejvíc ještě před prvním streamem, velice doporučuji prohlédnout si podrobně její stránku pro nevidomé hráče. Tam se dozvíte všechny důležité informace na jednom místě a přístupným způsobem.

Tak vzhůru na Nisu, bratři a sestry! Těším se! 💪 ⚔️ 💀 😊

Od Lukáš Hosnedl

Jsem zakladatelem a hlavním autorem těchto stránek. Světovou audioherní scénu sleduji aktivně od roku 2002, tu videoherní pak s delšími či kratšími přestávkami zhruba od roku 1996. Vyrůstal jsem na tržnicovém klonu legendární konzole NES (Nintendo Entertainment System). Už tehdy mě fascinovalo, že si můžu snadno zapamatovat, který zvuk (nezaměnitelné nostalgické osmibitové pípání) znamená kterou událost v herním světě, a podle toho reagovat, a tato fascinace mě neopustila dodnes. Moje konzolová cesta poté pokračovala přes krátká, ale osudová setkání se Segou MegaDrive 2, Segou Saturn a Nintendem GameCube až po všechny generace Sony PlayStationu, s výjimkou PS3, a prozatím končí u současného PlayStationu 5. Vytvořit blog zabývající se zkušenostmi s hraním z pohledu nevidomého hráče a zaplnit tak mezeru na české herní scéně bylo mým velkým snem už několik let. Proto věřím, že se v naší zemi najde mnoho podobných nadšenců, jako jsem já, kteří tento projekt náležitě ocení. ❤ ☺ Víc si o mně můžete přečíst na této externí stránce, která vám líp představí moji druhou - vážnější, pracovní - polohu. Ano, je to medailonek z projektu, kde pracuju. Co se tam ale přímo nedočtete, je, že jsem občas až moc velký perfekcionista pro svoje vlastní dobro. :-) Tím raději se věnuju zase tomuhle projektu, když mi na něj zbyde čas, aby té práce, vážnosti a perfekcionismu nebylo opravdu až moc. I sebe sama je občas potřeba brát s humorem, a k tomu jsou hry ideální prostředek! :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.