Absolvujte dlouhou cestu poslepu v kůži princezny, která nevidí a chce se vrátit domů
O loňské hře roku podle The Game Awards se toho po zásluze napsalo už opravdu hodně. Pro nezanedbatelnou cílovou skupinu hráčů, do níž patřím i já, je The Last of Us Part II možná tou vůbec nejlepší hrou celé generace, ne-li historie konzolového hraní. Jedná se totiž o první AAA videohru na světě, která je plnohodnotně hratelná poslepu, jen podle zvuku a bez pomoci kohokoliv dalšího. V minulých měsících pak proběhla relevantními kruhy informace, že celá plejáda loňských novinek od Ubisoftu, počínaje Watch Dogs: Legion a konče Immortals: Fenyx Rising, přinese na poli slepecké přístupnosti také řadu inovací. Jenže poté, co tyto hry spatřily světlo světa, se ukazuje, že jde ve všech případech skutečně jen o dílčí pokroky, jako je TTS (Text To Speech) vrstva v menu, a plnohodnotná hratelnost poslepu je bohužel ještě stále v nedohlednu.
Zpracovat tak rozsáhlé adventury s otevřeným světem, jakými je Ubisoft proslulý, aby byly poslepu opravdu plně přístupné, je skutečně obrovská výzva. O pomyslnou královskou korunu na poli přístupnosti tedy zatím The Last of Us Part II žádný konkurent nepřipravil. Dnes se však podíváme na slepeckou přístupnost a hratelnost z opačného úhlu pohledu. Chystaná příběhová akční adventura The Vale: Shadow of the Crown od nezávislého kanadského studia Falling Squirrel si totiž klade za cíl zprostředkovat hráčům, kteří se beze zraku neobejdou, zážitek z tzv. audioher, představující donedávna jediný způsob pro nevidomé, jak si zahrát plnohodnotný soudobý titul.
Kdo by nechtěl být princem, nebo v tomto případě princeznou? Možná nikdo z vás, pokud byste se měli narodit slepí. Vyprávět by o tom mohla královská dcera Alexandra, hlavní hrdinka příběhu, který vás na první průchod při snaze plnit veškeré vedlejší úkoly zabaví přibližně na 8 až 10 hodin. Po smrti otce usedá na královský trůn v blíže nespecifikované zemi a době Alexandřin starší bratr a sama princezna, aby vyhověla poslednímu přání zesnulého krále, se musí odklidit na zapadlou venkovskou tvrz na opačné straně království. Není ale dobrý nápad podnikat tak dlouhou a náročnou cestu, když se vaši zemi zrovna chystají dobýt barbarští nájezdníci. Kočár s ozbrojeným doprovodem, ve kterém na této neveselé cestě doprovází Alex její strýc, je přepaden oddílem lučištníků, doprovod je do posledního muže zdecimován a Alexin strýc podle všeho ztracený. Může ležet někde mezi mrtvolami, ale také nemusí. Alexandře tedy nezbývá než se vydat pěšky a o samotě zpátky do královského města v naději, že ji starší bratr nenechá na holičkách. To ovšem ještě netuší, jaké společníky na své cestě potká a které dovednosti, jež ji strýc v dětství potají učil a o nichž si myslela, že je nikdy nebude potřebovat, jí teď přijdou vhod, případně co se cestou dozví o vlastní minulosti.
ZKOUMÁNÍ NEZNÁMÉHO TERÉNU I BOJ O HOLÝ ŽIVOT POSLEPU? ŽÁDNÝ PROBLÉM!
Přestože je herní svět v podstatě jen sérií nepříliš rozlehlých lineárních map oddělených příběhovými předěly, bitvami a cut-scénami, překonávání nástrah se může pro vidící hráče, zvyklé řídit se při hraní zrakem, ukázat jako mnohem větší výzva, než by se na první pohled zdálo. Občasní nevidomí hráči nebo takoví, kteří se zatím s žádnou počítačovou hrou nesetkali, se pak mohou nechat unášet novým, dosud nepoznaným druhem zážitku, jakousi interaktivní rozhlasovou hrou. A hardcore nevidomí hráči si mohou výzvu kdykoli zkomplikovat hraním na vyšší obtížnost a vyhledáváním nejrůznějších skrytých easter eggů či drobných odboček z hlavní linie příběhu. Hra je jim nabízí v poměrně štědrém množství vzhledem ke svému nevelkému rozsahu, ale rozhodně nikoho nenutí objevit je všechny hned na první průchod. Každá skupina hráčů, na které vývojáři cílí, si tak přijde na své a výsledná podoba hry představuje překvapivě homogenní a funkční zážitek, na který díky jeho neotřelosti hned tak nezapomenete.
Alex, byť slepá, nemusí celou hru kráčet rovnou za nosem a nechat se unášet událostmi, na které narazí. Může přijímat od vedlejších postav volitelné questy, díky nimž si vydělá peníze na nákup lepších zbraní, štítů či brnění a dokonce i loveckých luků. Přestože ji po celou hru doprovází vidící společník, je to z nich dvou právě ona, kdo má zkušenosti s bojem, lovem i chodem státu. Mnozí vidící hráči tak budou moci poprvé alespoň zprostředkovaně pomocí herního příběhu zažít dosud nepoznaný pocit nečekané kontroly nad situací navzdory na první pohled nepřekonatelnému a zneschopňujícímu hendikepu. Hru sice pohání engine Unity, ovšem jedinou grafiku, na kterou během ní narazíte, spatříte v menu a na dalších neherních obrazovkách. Jediné, co uvidíte během samotné hry, jsou jen jakési částice ve vzduchu, které prý mají sloužit k intuitivnějšímu vizuálnímu znázornění směru, ve kterém jste právě otočeni a kterým se pohybujete. Tuto část ovšem coby úplně nevidomý nemám jak posoudit.
Pokud si tedy budete chtít něco pořídit, s někým si promluvit nebo se vydat splnit některý z úkolů ve chvíli, kdy vás příběh zavede do rušného, životem kypícího města, nezbyde vám nic jiného než se zorientovat a to, co hledáte, najít jen podle zvuku, který daná věc či místo vydává. Když se na náměstí zaposloucháte a třeba několikrát otočíte kolem dokola, můžete slyšet zvuk loutny z krčmy, údery kladiva o kovadlinu z kovárny, vyvolávající trhovce nebo třeba zvuk zvonů svolávajících k modlitbě mnichy v klášteře jistého starobylého řádu, s nímž se na své cestě také setkáte. Namísto vychutnávání si RTX efektů ve vysokých fps si tak budete moci užít pastvu pro uši v podobě uvěřitelné, konzistentní a velice plastické atmosférické krajiny složené pouze ze zvukových vjemů.
Úspěšně bojovat s nepřáteli tělo na tělo pak můžete díky zvukům jejich pohybu či plátů a přezek brnění odírajících se o sebe. Orientovat se můžete ale i díky zvukům napřahovaných zbraní a v neposlední řadě samozřejmě hlasovým projevem nepřátel, který se pomocí blíže nespecifikované technologie binaurálního audia ozývá doslova ze všech stran s natolik vysokou přesností, že jste schopni naprosto intuitivně, třeba i se zavřenýma očima, reagovat, mířit, parírovat a provádět vlastní protiútoky. Dlouhý den plný ukrývání, bojování a plnění přidělených questů pak můžete zakončit tím, že si v ukázce ohromujícího lukostřeleckého umění ulovíte kance k večeři.
DATUM VYDÁNÍ UŽ BRZY, DEMOVERZE JIŽ TEĎ
Jak je řečeno v úvodu, hra míří na PC a také na Xbox. Vývojáři sice zatím neupřesnili, kterou generaci Xboxu mají na mysli, ale vzhledem k podpoře zpětné kompatibility a absenci grafických efektů by neměl být důvod, aby neběžela jak na nové, tak předchozí generaci. Podle slov Davida Evanse, zakladatele Falling Squirrel, probíhají také jednání o začlenění The Vale do Game Passu. Původním záměrem bylo vydat plnou verzi již na konci minulého roku, i tak malé studio, jakým je právě Falling Squirrel, však nepříznivě ovlivnila situace spojená s pandemií koronaviru. A nic na tom nemění skutečnost, že na plný úvazek pracují pouze dva lidé – zakladatel studia coby autor příběhu, scénáře i game designu a jeden programátor, kterým dále externě pomáhají autor hudby, herci a testeři. Aktuálně by proto chtěl malý tým vydat hru do konce roku 2021, již nyní si ale můžete na vlastní oči, nebo v tomto případě spíš uši, vyzkoušet vždy po několika týdnech až měsících průběžně aktualizovanou demoverzi na Steamu nebo na Itch.io.
Protože na vývoji hry spolupracuji coby beta tester, QA tester a gameplay designer v jednom, můžu už nyní slíbit, že jakmile to bude možné, podělím se zde na Vortexu o podrobnější dojmy z hraní jako jeden z prvních. Zatím není vyloučena, byť ani definitivně potvrzena, dokonce ani česká lokalizace v textové podobě. Mají-li mít možnost si hru vychutnat i nevidomí, kteří angličtinu plynně neovládají, je lokalizace vzhledem k jejímu silnému příběhovému a dialogovému zaměření téměř nezbytností. Je tedy možné, že půjde o vůbec první světovou audiohru, cílenou zároveň i na širokou hráčskou veřejnost a ne pouze na velmi úzkou a specifickou komunitu nevidomých, která bude mít i českou podporu a lokalizaci bezprostředně po vydání.