Přijďte se podívat na živý stream, jak se hraje The Last of Us Part I poslepu a jak významná je to hra pro přístupnost videoher obecně!

Dnes, v pátek 2. září 2022, v 18:30 startuje na Twitch kanálu těchto stránek první živý stream hry The Last of Us Part I. O  jejím významu a o tom, co všechno odstartovala mezi širokou hráčskou veřejností, se už určitě nemusím rozepisovat. Hra, která dnes vychází už ve své třetí iteraci za 9 let od svého vzniku, má nicméně, stejně jako The Last of Us Part II z roku 2020, obrovský přesah ještě v další rovině, a to v rovině přístupnosti. Jedná se tak o teprve druhou dosud vydanou videohru takové kvality, rozsahu a žánru, kterou si můžou od začátku do konce a bez pomoci někoho vidícího, pouze s trochou trpělivosti a odhodlání, plnohodnotně zahrát i hráči zcela nevidomí, stejně jako hráči s ostatními druhy handicapu.

Přijďte se podívat, poptat a podělit o své dojmy do chatu, ať už jste sami hráči nebo vás hra jen zaujala, a bez ohledu na to, jestli sami máte nějaký handicap, nebo ne. Tahle hra je totiž opravdu pro všechny! Poprvé ve své herní historii mám možnost podělit se s vámi o své podrobné dojmy a o celý průchod hrou v době, kdy vychází a kdy je tak dění okolo ní skutečně aktuální, ne až teprve po několika měsících, jako tomu bylo loni v  případě Part II.

Za jeden stream projít celou hru určitě nestihneme, ale budeme samozřejmě pokračovat i v dalších dnech. Každý stream bude ihned po vysílání následně archivován a neomezeně k dispozici ke zpětnému zhlédnutí i na YouTube. Další tři streamy jsou zatím plánovány na sobotu a neděli, v obou případech od 17:00, a potom na pondělí, opět od 18:30 jako dnes.

Čekání na vypuknutí bez nadsázky a bez přehánění na poměry České republiky historické události si můžete zkrátit pročtením mé podrobné recenze hry, abyste tak měli lepší představu, co asi můžete čekat. Skutečným nadšencům pak doporučím i živý stream na YouTube kanálu Vortexu, mainstreamového herního magazínu, se kterým už delší dobu spolupracuji. Ve středu 1. září od 16:00 jsem odehrál slušnou část z úvodu hry, byť ne úplný začátek, pro diváky Vortexu, tedy primárně pro vidící veřejnost. Chystaná série streamů na Twitchi je samozřejmě cílena už primárně na nevidomé a další zájemce, kteří mají o přístupnost počítačových her větší zájem, takže budeme moct zajít do větších podrobností.

Další nevidomí streameři, kteří stojí za pozornost (v angličtině)

V České republice jsem sice zatím možná jediný nevidomý, který se snaží, jak čas dovolí, přístupnosti mainstreamových her věnovat, ale ve světě tomu tak rozhodně není. Pokud se cítíte v angličtině dostatečně jistě, následující streameři rozhodně také stojí za zhlédnutí. Jen si kvůli nim nenechte utéct obsah v češtině. 😍

Brandon Cole

Právě Brandonu Coleovi vděčíme za to, že si oba díly The Last of Us můžeme zahrát poslepu! To on byl nevidomým konzultantem pro přístupnost, který se studiem naughty Dog úzce spolupracoval a jehož nápady vývojáři dokázali takhle zdařile uvést do praxe.

Ross Minor

Ross je nevidomý streamer, který je velmi sympatický svým nenásilným, lidským, takzvaně normálním přístupem, a to především k osvětě jako takové, hráčským rozhledem a překonáváním překážek.

Liam Erven

Kdo se o hry zajímá už nějakou dobu a víc do hloubky, tomu Liama představovat nemusím. Nevidomý hráč, streamer, konzultant, ale také vývojář vlastních audioher, z nichž se většina během let stačila stát v komunitě hráčů audioher doslova legendárními.

Od Lukáš Hosnedl

Jsem zakladatelem a hlavním autorem těchto stránek. Světovou audioherní scénu sleduji aktivně od roku 2002, tu videoherní pak s delšími či kratšími přestávkami zhruba od roku 1996. Vyrůstal jsem na tržnicovém klonu legendární konzole NES (Nintendo Entertainment System). Už tehdy mě fascinovalo, že si můžu snadno zapamatovat, který zvuk (nezaměnitelné nostalgické osmibitové pípání) znamená kterou událost v herním světě, a podle toho reagovat, a tato fascinace mě neopustila dodnes. Moje konzolová cesta poté pokračovala přes krátká, ale osudová setkání se Segou MegaDrive 2, Segou Saturn a Nintendem GameCube až po všechny generace Sony PlayStationu, s výjimkou PS3, a prozatím končí u současného PlayStationu 5. Vytvořit blog zabývající se zkušenostmi s hraním z pohledu nevidomého hráče a zaplnit tak mezeru na české herní scéně bylo mým velkým snem už několik let. Proto věřím, že se v naší zemi najde mnoho podobných nadšenců, jako jsem já, kteří tento projekt náležitě ocení. ❤ ☺ Víc si o mně můžete přečíst na této externí stránce, která vám líp představí moji druhou - vážnější, pracovní - polohu. Ano, je to medailonek z projektu, kde pracuju. Co se tam ale přímo nedočtete, je, že jsem občas až moc velký perfekcionista pro svoje vlastní dobro. :-) Tím raději se věnuju zase tomuhle projektu, když mi na něj zbyde čas, aby té práce, vážnosti a perfekcionismu nebylo opravdu až moc. I sebe sama je občas potřeba brát s humorem, a k tomu jsou hry ideální prostředek! :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.