Let’s Play Tube Sim

Poprvé v historii tohoto projektu se dnes nepodíváme na mainstreamovou videohru, ale tentokrát konečně na starou dobrou indie hardcore audiohru od nevidomého autora, určenou přímo na míru nevidomým hráčům, která ani s vidícími hráči přímo nepočítá. Leda by si chtěli dobrovolně a vědomě vyzkoušet pro ně dosud neznámou a možná i nepředstavitelnou výzvu.

Ať už tedy vidíte a zajímá vás, jak vypadá pravověrná audiohra v původním smyslu tohoto slova, kde není na obrazovce vidět skutečně nic kromě názvu okna programu, nebo jste nevidomí a audiohry třeba i běžně hrajete, jen k této konkrétní jste se ještě z jakéhokoli důvodu nedostali, případně se necítíte natolik jistě v angličtině, abyste si troufli na takto komplexní simulátor řízení londýnského metra, může být tento jednorázový let’s play (neplánuji další epizody) tím pravým právě pro vás.

O co jde

Freeware hru Tube Sim vytvořil pro Windows v roce 2016 nevidomý vývojář Nick Adamson pod hlavičkou vlastní jednočlenné společnosti N A Soft. Jak už jsem uvedl, jedná se o nesmírně komplexní, poměrně dost realistický, ale především neuvěřitelně chytlavý a zábavný simulátor řízení soupravy londýnského metra, který dokonce umožňuje i lokalizaci do dalších jazyků. Té však dosud nikdo podle všeho aktivně nevyužil – hra je zatím dostupná pouze v angličtině a francouzštině, francouzskou lokalizaci nicméně vytvořil sám autor.

Je škoda, že hra se od svého vydání dočkala pouhopouhé jediné aktualizace a další případný vývoj je v této chvíli ve hvězdách. Protože však autor pracuje na plný úvazek jako softwarový inženýr a navíc má už i vlastní rodinu, není se čemu divit a nezbývá nám než tuto skutečnost přijmout.

V Tube Sim tedy, chtělo by se říct, skutečně jen řídíte soupravu londýnského metra. Brzy však zjistíte, že to není ani zdaleka tak jednoduchá činnost, jak by se možná někomu mohlo zdát. Můžete si projet kteroukoli trasu metra mezi výchozí a cílovou stanicí, kterou si sami vyberete, v libovolné denní době (pozor na dopravní špičku!), nebo plnit tzv. mise, což jsou v podstatě předpřipravené kombinace trasy, denní doby a dalších okolností. Samozřejmě nechybí ani úvodní tutoriál výuková mise), kde se seznámíte se všemi mechanismy a náležitostmi, které řízení takového kolosu obnáší), nebo možnost odeslat své aktuální průběžné skóre do světa, kde si ho může každý prohlédnout a zjistit tak, jak dobrý, nebo špatný řidič zatím jste. Hra sleduje jak skóre bezpečnosti (klesá např. když otevřete ve stanici dveře na straně, kde jsou koleje a ne nástupiště, když překročíte aktuální nejvyšší povolenou rychlost nebo na výzvu včas nezastavíte), tak skóre zákaznické spokojenosti (klesá např. když je ve vagónech pro cestující příliš chladno nebo teplo, když zapomenete ohlásit příští stanici nebo naopak pouštíte hlášení až příliš často atd).

Dost už zdržování! Věřím, že dosavadní popis na úvod a představení principu hry tak akorát stačí. Pojďme se tedy společně podívat, jak se takový simulátor metra poslepu vlastně hraje!

Od Lukáš Hosnedl

Jsem zakladatelem a hlavním autorem těchto stránek. Světovou audioherní scénu sleduji aktivně od roku 2002, tu videoherní pak s delšími či kratšími přestávkami zhruba od roku 1996. Vyrůstal jsem na tržnicovém klonu legendární konzole NES (Nintendo Entertainment System). Už tehdy mě fascinovalo, že si můžu snadno zapamatovat, který zvuk (nezaměnitelné nostalgické osmibitové pípání) znamená kterou událost v herním světě, a podle toho reagovat, a tato fascinace mě neopustila dodnes. Moje konzolová cesta poté pokračovala přes krátká, ale osudová setkání se Segou MegaDrive 2, Segou Saturn a Nintendem GameCube až po všechny generace Sony PlayStationu, s výjimkou PS3, a prozatím končí u současného PlayStationu 5. Vytvořit blog zabývající se zkušenostmi s hraním z pohledu nevidomého hráče a zaplnit tak mezeru na české herní scéně bylo mým velkým snem už několik let. Proto věřím, že se v naší zemi najde mnoho podobných nadšenců, jako jsem já, kteří tento projekt náležitě ocení. ❤ ☺ Víc si o mně můžete přečíst na této externí stránce, která vám líp představí moji druhou - vážnější, pracovní - polohu. Ano, je to medailonek z projektu, kde pracuju. Co se tam ale přímo nedočtete, je, že jsem občas až moc velký perfekcionista pro svoje vlastní dobro. :-) Tím raději se věnuju zase tomuhle projektu, když mi na něj zbyde čas, aby té práce, vážnosti a perfekcionismu nebylo opravdu až moc. I sebe sama je občas potřeba brát s humorem, a k tomu jsou hry ideální prostředek! :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.